Két olyan területet is jelöltek a Natura 2000 elnevezésű ökológiai hálózat felvételére, amely részben Szatmár megyében található, derült ki szerdán azon a nyilvános egyeztetésen, amelyet a környezetvédők tartottak a szatmárnémeti Zöld házban.
Az említett ökológiai hálózatot az Európai Unió hozta létre annak érdekében, hogy a közösségi jelentőségű természetes élőhelytípusok, és egyben a vadon élő állat- és növényfajok védelmén keresztül biztosítja a biológiai sokféleség megóvását.
A Natura 2000 két irányelven működik, az egyik a vadon élő madarak védelme, a másik pedig az élőhely megvédése, hogy az itt honos fajokat megóvják a kipusztulástól. Szatmár az eddigiekben öt térséggel képviseltette magát a hálózatban: a Nagykárolyi fennsíkkal, a Túr folyó teljességével, illetve ennek térségével, az Érmelléki térséggel, valamint a Nyír fennsíkkal.
A bukaresti Grigore Antipa Múzeum javaslatára a Boroszló-Nagysomkút és a Pricop-Lajosvölgye is bekerülhet azonban a hálózatba.
A részben Máramaros megyéhez tartozó területeken különböző denevérfajok, tarajos gőték, farkasok, medvék, illetve sárgahasú unkák élnek, amelyek megóvása igen fontos.
Románia területének 17,84%-át nyilvánították az eddigiekben a Natura 2000 részének, az erre létrehozott Európai Bizottság döntésén múlik azonban, hogy megyénk említett két térsége szintén bekapcsolódhatnak-e az ökológiai hálózatba, vagy sem.
A szakemberek ismertették a két térség jellemzőit